Podpořte regionální výrobce

Globální trh nám umožnil nákup výrobků z celého světa na jednom místě – v supermarketu. Není problém sehnat čerstvé ovoce, instantní potraviny ale i pečivo dovezené třeba z Francie. Samozřejmě zmrazené či „nedopečné“. A jak to dopadá s naší produkcí? Místní farmáři, chovatelé, malovýrobci potravin bojují o každého zákazníka. Pokud jste nakloněni podpoře naší produkce, pak se nebojte pustit se do nakupování. Ale kde? Ve velkoobchodech se toho moc sehnat nedá…
košík zeleniny
1. Farmářské trhy
Většina měst pořádá pravidelné farmářské trhy, na kterých mají své stánky prodejci z regionu, kteří vám s radostí své produkty dají ochutnat a ještě raději vám je prodají. Nakoupíte tak většinou všechno na jednom místě a ještě si užijete krásné atmosféry trhů. Takové trhy totiž stojí za to, koupíte zde řemeslné výrobky, sýry, pečivo, uzeniny, paštiky, džemy, ryby… A navíc to bude České! Takže kafe do ruky a nakupujeme J.
2. Navštivte přímo výrobce
Většina malovýrobců prodává své produkty takzvaně ze dvora. Koupit si takto můžete mléko, sýry, uzeniny… Ale také čerstvé maso z bio chovu nebo třeba zeleninu od domácího pěstitele. Navíc většina prodejců či chovatelů vás ráda uvítá ve svém království a ukáže vám, co vše prodává. Někteří výrobci vám i rádi ukážou prostory, kde vyrábí.
jehňata na pastvě
3. Malé farmářské prodejny
Farmářské prodejny jsou malé krámky, které odebírají právě produkty od těchto regionálních výrobců. Koupíte zde téměř všechno od mouky, až po mléčné výrobky či uzeniny a čerstvé pečivo. Tyto krámky jsou většinou poměrně maličké ale o to hezčí, s příjemnou obsluhou a v krásném prostředí. Samotnou kapitolou jsou piva z místních pivovarů. Regionální pivovary se dnes totiž nacházejí snad v každém menším městě a svoji produkci prodávají jak ve vlastních restauracích, dodávají do dalších restaurací a navíc je prodávají často i stáčené do lahví právě v menších obchůdcích ale mnohdy i v supermarketech (třeba Globus).