Nahlásit? A má to cenu?

Většina z nás používá sociální sítě, jako Facebook, Messenger, Whatsap, nebo Instagram. Mimochodem všechny jmenované jsou ve skutečnosti výplodem jedné jediné společnosti. Problém je v tom, že na všech těchto sítí jsou i lidé, kteří porušují pravidla těchto platforem. Často pak sdílejí nenávistný, násilný, nebo jen nepravdivý obsah.
sociální síť facebook

Takový obsah se nikomu z nás nelíbí, to je pochopitelné. Máte pak několik možností. Můžete přestat sledovat osobu, přes kterou se něco nevhodného dostane až k vám. To ovšem nic neřeší. O něco efektivnější je varianta příspěvek nahlásit. Co se ale stane, pokud něco nahlásíte?

Všichni mají pocit, že takovou věc poté přeci někdo důkladně zkontroluje. Není to bohužel pravda. Jde o to, z jakého důvodu obsah nahlásíte za nevhodný. Pokud řeknete například to, že se jedná o obsah nenávistný, nebo násilný, dostane se s největší pravděpodobností k externí firmě, kterou nevlastní sociální síť samotná, ale se kterou síť externě spolupracuje. Největší z nich se nalézá na Filipínských ostrovech. Tamní zaměstnanci pak příspěvek na první pohled označí k odstranění, nebo k zanechání. Každý zaměstnanec takové agentury takto rozhoduje denně o asi pětadvaceti tisících obrazových materiálech.
facebook v mobilu

Ostatní je pak bohužel kontrolováno stejně zběžným způsobem. Pokud tedy nahlásíte nepravdivou zprávu, hoax, nebo něco podobného, s největší pravděpodobností se to mine svým účinkem. Je tedy asi mnohem lepší do komentářů vysvětlit proč se jedná o Hoax a připojit i případný zdroj pravdivých informací. Existuje také možnost napsat majiteli příspěvku soukromou zprávu, kde mu vysvětlíte, proč toto na internet nepatří. Pokud se bude jednat o rozumného jedince, s největší pravděpodobností pak takový příspěvek odstraní sám. Je dobré, pokud v takovém případě jednáte se slušností a s klidem.

Bohužel ani tak nejspíš internet od všeho zlého neosvobodíme…