Finanční gramotnost pro děti i dospělé

Finanční gramotnost není samozřejmostí, ne každý z nás zvládá své finance spravovat tak jak by měl. Přinášíme vám základní pravidla pro práci s penězi, které byste měli dodržovat aby jste na tom s financemi byli lépe. Především je potřeba nad tím trochu přemýšlet

peníze

Velice důležité je srovnat si příjmy a výdaje domácnosti. Výdaje by nikdy neměly převyšovat příjmy. Pokud tomu tak je, pak musíte výdaje domácnosti velice rychle snížit, abyste se nedostávali do finančního deficitu. Pokud se do deficitu dostáváte stále, pak je na čase buď zvýšit příjmy domácnosti, nebo snížit výdaje a najít třeba levnější bydlení. Nejhorší varianta je nahánět finanční deficit půjčkami. Pokud totiž nemáte na běžný provoz domácnosti, pak je naprostý nesmysl brát si další půjčky, které budou vaše výdaje jen zvyšovat.

eura

Pokud přemýšlíte o novém zaměstnání a neumíte si spočítat, kolik potřebujete brát, abyste v pohodě vyšli, pak si jednoduše na kalkulačce spočítejte, kolik bude čisté mzdy z hrubé a poté sečtěte všechny výdaje domácnosti + přičtěte něco na ušetření rezervy. Spočítat čistou mzdu vám pomůže kalkulačka. Čistá mzda musí být vyšší, než druhá částka, jen tak se nedostanete zase do deficitu.

Pokud máte už v současné době půjčky, které nejste schopni splácet, pak se jednoduše obraťte na občanskou poradnu, kde vám pomůžou třeba s insolvenčním řízením. Insolvence vám může velice pomoci, především ve chvíli, kdy už opravdu víte, že ať uděláte cokoli, tak svým závazkům nedokážete dostát. Nebojte se obrátit na pomoc.

Finanční gramotnosti by se měly učit i děti, jednou totiž také budou dospělí a budou disponovat svými vlastními financemi. Ideální je poskytnou dětem určitý obnos peněz pravidelně, třeba každý měsíc a nechat je, aby s nimi naložili dle svého. Jednoduše tak naučíte děti nakládat se svými financemi, ale v případě že je utratí, pak mají prostě smůlu.