Jak se zbavit bolesti krční páteře

Krční páteř, i když se může zdát, že je nejméně namáhavou částí těla, se může stát příčinou mnoha bolestivých syndromů. Krční páteř je však nejkřehčí úsek páteře, která je zároveň nejvíce pohyblivá. Tvoří ji sedm obratlů, kterými probíhají životně důležité cévy a nervy. Proto se snadno stane, že začne pobolívat, a někdy bolesti přejdou až v nepříjemné dlouhodobé trápení, které se přenese až do oblasti krku, hlavy, hrudníku i ramen. Bolesti však nemusejí být velké, a snadno si od nich můžete ulevit sami. Bude vám na to stačit pár tiků, které s bolestí krční páteře snadno zatočí.

1.       TEPLO
Teplo je pro krční páteř to nejlepší, proto nepodceňujte nošení šátků, převážně v chladném počasí. Svaly se teplem zahřejí a uvolní. Polehávání v horké vaně však není to pravé, neboť krční páteř má raději teplo suché. Jestliže vás již krční páteř velmi bolí, prohřívejte ji nahřátými gelovými sáčky či hřejivou dečkou, které zajistí stálou produkci tepla.

2.       POŘIĎTE SI DOBRÝ POLŠTÁŘ
Skvělým pomocníkem proti bolestem krční páteře je zdravotní polštář z paměťové pěny, který se tvaruje podle potřeby a zajišťuje tak ideální oporu svalstvu a páteři.

3.       CVIČTE
Cvičení skvěle pomůže ulevit proti bolestem. Nejvhodnější je protahování svalů od lebky po ramena a hrudní páteř. Pozvolna uklánějte hlavu do stran, rotujte s ní, předklánějte a zaklánějte, dělejte „osmičky“. Nezapomeňte k tomu správně dýchat. Výdechem totiž odstraníte bolest. Tato technika je ve fyzioterapii často využívaná.

4.       ZAJDĚTE SI NA MASÁŽ
Odborník by si měl poradit se svalovým zablokováním, proto si zajděte na masáž, která skvěle uleví od bolesti. Můžete si udělat i automasáž. Hnětení krčních svalů uvolní citlivé body, a krční páteř přestane bolet.

5.       PODLOŽET SI MONITOR
Pokud často pracujete s počítačem, měli byste myslet na to, že monitor by měl být ve výši očí, abyste si příliš nenamáhaly krční svaly.