Ekonomika dovolené

V přestávkách v práci čím dál tím častěji zaletíte myšlenkami k dovolené. Začínáte se těšit. Už jste se doma dohodli. Pojedete znova do Řecka. A co nejvíce na jih. Milujete Řecko. Milujete tu neskutečnou studnici kulturních zajímavostí, přírodních krás, krásných pláží. Už abyste zase vyrazili.
Zrovna jste včera s kolegy řešili spor. Vy jste byl striktním zastáncem dovolené po vlastní ose. Vlastním autem. Horečně jste argumentoval ekonomickou nenáročností a skoro jste se vysmál argumentům, že dovolená autem je ta nejdražší jaká může být. Kde je tedy ve skutečnosti pravda? Pokusíme se problém rozlousknout.
zátoka na zakynthosu
Tak tedy. Do Řecka někde k Aténám, to máme po ose kolem dvou tisíc kilometrů. Tam a zpátky tedy 4000 km, plus připočítejme nějakých 500 km na různé bloudění, zajížďky k místům zájmu a podobně. Máme tedy přibližnou vzdálenost kolem 4500km. Auto spotřebovává pohonné hmoty. Bez ohledu na místní cenu PHM musíme připočítat i další věci, které auto potřebuje. Vzdálenost, ke které jsme se dopídili, je zhruba čtvrtinová životnost pneumatik.
řecký palác
Totéž platí o olejích a vůbec se jedná o čtvrtinovou vzdálenost mezi doporučenými pravidelnými technickými prohlídkami vozu. Tomu všemu se říká amortizace vozidla. Pomůžeme si daňovými zákony a využijeme opět orientační cifru, kterou bychom si za každý kilometr mohli odečíst z daní, pokud bychom s vozidlem vyvíjeli podnikatelskou činnost. Je to cca 5,50 Kč v závislosti na objemu motoru.
Takže jednoduchá matematika: 4500 x 5,5 = 24750 Kč. Toto jsou náklady na dopravu na dovolenou do Řecka po vlastní ose svým vozem. Letenka by nás přišla na, podle místa cílového letiště, v průměru na 6000,- Kč pokud si jí zakoupíme včas. Z letiště se pak ale musíme dopravovat místní dopravou, nebo si opět zapůjčit automobil. Navíc nás něco bude stá i cesta na letiště, ze kterého poletíme a parkovné na letišti po dobu našeho pobytu na dovolené.
santorini vesnice
Už jen z výše uvedeného je jasné, že dovolená autem je opravdu nejlevnější variantou, pokud náhodou necestujeme sami. Pokud jedeme s celou rodinou (dospělí, dvě děti) je naše rozhodnutí cestovat vlastním autem ekonomicky tím nejschůdnějším. Nehledě ke skutečnosti že cestou se může rodina tak nějak více stmelit.