Beton versus dřevo aneb stavíme plot

Na otázku beton versus dřevo https://www.montazmpc.cz/l/beton-versus-drevo-a-dreviny/ hledáme odpověď v souvislosti s výstavbou oplocení pozemku. Které argumenty jsou pro dřevo a které pro beton?

Soukromí – tam, kde nemáte zájem, aby vás někdo zvenčí z ulice okukoval v plavkách u bazénu, anebo si vás dokonce filmoval a následně svou „tvorbu“ publikoval na Internetu, dejte přednost betonovému oplocení z tenkých odlévaných panelů. Je to řešení dostatečně kompaktní, s velmi dlouhou životností, a prakticky bezúdržbové. Bude-li plot dostatečně vysoký, nikdo nemá šanci vás sledovat, a pokud se o to pokusí a vyšplhá se na vrchol plotu, jistě vaší pozornosti neunikne a vy pak máte možnost zavolat policii. Skrze dřevěné oplocení z plotových planěk je vidět a tam o žádném soukromí nelze hovořit.

betonový plot

Rychlost výstavby – výstavba plotu ze dřeva a z betonových prefabrikátů vychází přibližně nastejno, co se týče stráveného času. Obě varianty vyžadují vyhloubení otvorů pro svislé sloupky a jejich zabetonování a u dřevěných plotů je nutné do sloupků ukotvit tři vodorovné latě (nahoře, uprostřed a dole) pro následnou montáž dřevěných plotovek. Pokládání dřevěných latí zvládne amatér s ručním nářadím, zatímco betonové panely se do drážek ve sloupcích musí vkládat s mechanizací, např. s autojeřábem vzhledem k tomu, že jejich hmotnost se blíží ke stu kilogramům.

veverka na plotě

Vzhled – o atraktivitě dřevěných plotů je asi zbytečné psát, patří k nejkrásnějším typům oplocení již mnoho let, ovšem betonové ploty mohou být také vzhledově atraktivní. Kupříkladu tehdy, zvolíte-li řešení střídavé pokládky panelů ve dvou barvách ve stylu šachovnice. Barvy musí být výrazně kontrastní a tehdy vznikne velmi zajímavé řešení. Betonový plot je také možné doplnit dřevem, provede se to tak, že se z betonu postaví pouze přízemní sokl a ten se pak doplní dřevěnými vodorovnými palubkami, nejlépe pokládanými pod malým sklonem přes sebe.