Proč se talíř v mikrovlnce musí točit?

Některé šikovné domácí spotřebiče používáme s každodenní samozřejmostí. A ani často nevíme, jak vlastně fungují. Třeba taková „obyčejná“ mikrovlnná trouba. Proč se tam jídlo vlastně ohřeje? Proč tam některé nádobí nemáme dávat? Proč se ohřívané pokrmy na talíři musí točit?

mikrovlnka v kuchyni

Magnetron

Když v roce 1945 pan Percy Spencer vyráběl magnetron pro radar, asi ani netušil, co dalšího objeví! V kapse měl při této činnosti tabulku čokolády. A ta se mu tam rozpustila. Zjistil, že to provedly mikrovlny. A objevil možnost, jak jejich pomocí ohřívat. Za dva roky byla na světě první mikrovlnka. Tu bychom ale do dnešních kuchyňských linek asi hodně těžko umisťovali, hlavně do vyšších míst. Vážila totiž cca 400 kilogramů!

Musí tam být voda

Základním je, aby to, co hodláme v mikrovlnné troubě ohřívat, obsahovalo vodu. Jen tak mají mikrovlny co „rozkmitávat“. Molekula vody se skládá ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. To je známá věc. Jejich spojením vzniká dipól tvaru šipky. Ten není symetrický. Proto ani elektrické náboje nejsou v rovnováze. Mikrovlny mohou tedy způsobit jejich kmitání. Vzniká tak hodně energie, která vodu (a tudíž vše co vodu obsahuje) zahřívá.

Proč se talíř musí točit

Je to zkrátka z toho důvodu, aby se jídlo ohřálo rovnoměrně. Mikrovlny se v přístroji různě odráží o stěny. Vytváří tak místa „maxim“ a „minim“ působení. Základna, která se otáčí, eliminuje jejich vliv a zajišťuje rovnoměrnost ohřevu.

Co do mikrovlnky nedáváme a proč

kovy

Když dojde k tomu, že mikrovlny rozkmitají molekuly kovu, vznikne silný elektrický proud! Následuje spálení materiálu doprovázené jiskřením!

celá vejce

Vnitřek vejce se začne vařit a vzniklá pára. Ta se ve vejci shromažďuje. Končí to pak jeho výbuchem!

ledový talíř

Jídlo bude rychle horké. Talíř zahřeje příliš prudce a ten s největší pravděpodobností praskne.

magnetron z mikrovlnky

uzavřené mikrotenové sáčky

Jídlo v mikrotenovém sáčku ohřívat samozřejmě lze, je ovšem potřeba ho propíchnout, pokud je uzavřen. Jinak dojde k situaci viz vejce výše. Nahromadí se v něm pára a exploduje!

Mikrovlnná trouba je zkrátka užitečným vynálezem, který se ovšem v rukou neinformovaného uživatele může stát i „nebezpečnou zbraní“. Je dobré se seznámit s principy jejího fungování včas!