Jak vytvořit bezpečný domov pro batole

Pokud nemáme s malými dětmi zkušenosti, překvapí nás, čeho všeho jsou schopné a co všechno je zajímá. Z bytu musí všechny nebezpečné a jedovaté rostliny nebo je alespoň dát na skříně kde nehrozí že na ně dítě dosáhne. Kabely a zásuvky jsou pro děti rovněž velice zajímavé, malé děti mají tendence vše ochutnávat a do všeho kousat. Kabely by se měly před dětmi schovat tak aby jim nebyly na očích. Stejně tak jako je vhodné pořídit na volné zásuvky plastové krytky, které brání tomu, aby dítě mělo chuť do nich strčit prstíky.

malý bráškové

Sporák, zásuvky stolu, hygienické prostředky

Plastové zábrany na kamna zabrání tomu, aby všetečné děcko zapnulo sporák. Platové krytky ochrání dětskou hlavičku před špičatými rohy stolu. Zásuvky stolu a skříní je také vhodné zabezpečit, protože děti vše, co je zavřené láká k prozkoumání. Hygienické prostředky je nutné dostat z dosahu dětí, ale to se týká i lepidel, laků na vlasy, parfémů, krémů na boty a jiných věcí které nepatří do pusy.

Po přečtení článku nejeden může nabýt dojmu, že malé dítě je jako neřízená střela. Je to pravda, malé batole prostě potřebuje objevovat svět a nemůžeme mu v tom zabránit. Naším úkolem je zajistit mu bezpečné prostředí. Postupem času dítě pochopí a vysvětlíme mu co může a co ne, ale u nejmenších je to obtížné.

Knoflíčky, korálky a jiné titěrnosti na první pohled nepředstavují nebezpečí, ale pro malé děti, které vše chtějí ochutnat není vhodné mít je v dosahu. Přes všechny naše snahy nepřestává platit pravidlo, že malé dítě musíme především hlídat a nenechávat z dosahu našich očí.
stavění kostek

Pozor na prstíky

Snadno se do dveří skřípne nenechavý prstík, existují ovšem speciální zábrany, které zabání tomu, aby děcku prstík ve dveřích uvíznul.

Zákaz vstupu

Schodiště, pracovna, jsou místa, kam potřebujeme malým dětem zabránit ve stupu. Na trhu jsou dostupné zábrany, které se nainstalují do dveří a dítě tak dál nemůže. Na druhou stranu není hezké dítě někde zavřít a být v jiné místnosti, tyto zábrany by měly sloužit především k tomu, aby zabránily například pádu ze schodů.